Gabi Balint: Trebuie pus degetul pe rana, Bayern nu-si arata ADN-ul!

robert lewandowski _ gol ajax _ sursa Fb FC BAYERN MUNCHEN

*Un text semnat de Gabi Balint pentru Vezifotbal.ro

Johan Cruyff, un nume perfect de stadion pentru un meci fantastic! Am vazut tinerete contra experienta in Ajax – Bayern, scor 3-3. Am avut ochii plini de bucurie cand am privit cele 13 minute nebune de la finalul duelului!

VEZI SI: 6 lucruri pe care nu le stii despre ochii tai cand te uiti la fotbal

Bavarezii au castigat grupa, cu 16 puncte, record pentru echipele din Germania! Cred ca acesta a fost unicul lucru pozitiv pentru Bayern, dupa partida din Olanda: locul intai in grupa!

Nu spun ca a facut un meci rau, dar campioana Bundesligii nu si-a aratat clasa. N-am vazut tavalugul traditional care este in ADN-ul clubului si, de aceea, trebuie tras un semnal de alarma!

Si cu om in plus aproape 10 minute, Bayern nu a putut controla meciul. Ajax a avut impuls, a pus presiune, a facut totul in viteza si a fost agresiva. Munchenezii au jucat doar “bine”, prea putin pentru o echipa atat de mare.

Sa vezi si sa nu-ti crezi ochilor! A fost al treilea meci consecutiv in care Nico Kovac a folosit aceeasi echipa! Si-a schimbat naravul? Totusi, fata de jocurile cu Nurnberg si Bremen, cand traseele au functionat, la Amsterdam nu s-a mai intamplat asa ceva. Trebuie remarcat si faptul ca Bayern a avut o posesie inferioara.

Bayern are jucatori de clasa, dar parca stau “la cutie”! Nu exista constanta in jocul lor, exceptie facand Lewandowski. La meciul din Olanda, polonezul a fost precum o “asigurare de viata” pentru Bayern! A ajuns la cota opt in actuala editie Champions League si este liderul clasamentului golgheterilor. Un atacant perfect, care vede repede si bine poarta!

Da, Bayern va fi cap de serie la tragerea la sorti. Nu-i va vedea in fata ochilor, in optimile de finala, pe cei de la Barcelona, Real Madrid, Manchester City sau PSG. Dar, indiferent de numele viitorului adversar, bavarezii trebuie sa se priveasca intai in oglinda!