Doar Bayern Munchen te-a facut sa vezi finala rejucata!

hans-georg schwarzenbeck _ un gol pt eternitate _ sursa Fb BAVARIA FANTASTICA

Oamenii isi vor aduce aminte mai mult de ultimele sase minute decat de primele 114 minute ale finalei Cupei Campionilor Europeni jucate de Bayern Munchen si Atletico Madrid pe 15 mai 1974. Si pe buna dreptate! De ce? Pentru ca acolo s-au facut jocurile finalei cu repetitie, singura data cand s-a intamplat asa ceva in cea mai importanta competitie continentala rezervata echipelor de club!

VEZI SI: 6 lucruri pe care nu le stii despre ochii tai cand te uiti la fotbal

Pe “Heysel” din Bruxelles, spectatorii au privit un meci anost. Dupa 90 de minute, 0-0, si plictiseala s-a accentuat in prelungiri. Asa a fost pana in minutul 114, cand Luis Aragones a marcat pentru spanioli. Nimeni nu mai credea ca nemtii vor vedea salvarea. Pana la finala, Atletico nu primise gol in sapte din cele opt jocuri! Doar Mircea Lucescu si Dudu Georgescu i-au facut pe suporteri sa vada mingea in poarta madrilenilor, la returul dintre Atletico si Dinamo Bucuresti, scor 2-2!

In pragul mortii, Bayern a vazut speranta! In minutul 120, Hans-Georg Schwarzenbeck a tras de la 30 de metri. Portarul spaniol Miguel Reina a vazut mingea doar cand a scos-o din plasa! Asta in timp ce fanii lui Atletico sarbatoreau castigarea Cupei Campionilor, iar capitanul Adelardo, asa cum a recunoscut dupa meci, privea spre trofeul aflat la tribuna oficiala!

Fantastic! Bayern a egalat cand nimeni nu se mai astepta si, conform Regulamentului UEFA de la acel moment, finala urma sa se rejoice dupa 48 de ore.

Schwarzenbeck a salvat finala si a obtinut, totodata, o victorie psihologica! In tabara ibericilor s-a vazut instaurat haosul! Antrenorul Toto Lorenzo l-a acuzat pe Reina ca nu era atent la meci si ca la golul egalizator ii dadea manusile sale cadou fotoreporterului Marca, aflat in spatele portii! Acuzatia nu a fost niciodata dovedita! “Am vazut cupa in maini, dar am pierdut-o! N-am dormit, eram stresati, dezamagiti”, a povestit Jose Eulogio Garate, in “El Pais”.

Socul golului primit s-a simtit si in corpul jucatorilor spanioli, majoritatea trecuti de 30 de ani. Dupa doua zile, au reluat cea mai lunga finala din istoria competitiei. La finalul ei, jucatorii de la Atletico au vazut doar scorul de pe tabela: 4-0 pentru Bayern Munchen. Efectiv, au privit cum trofeul li s-a scurs printre degete!